Partneři sekce:
  • Českomoravský beton
Ladně minimalistický interiér bazénu

Kampus sportu

Olomouckou Fakultu tělesné kultury a sportu doplnil nový kampus navržený architektem Miroslavem Pospíšilem a jeho kolegy. V komplexu je nyní kombinováno hned několik funkcí. Tou základní je výzkum se sportovně-medicínským využitím spojený s procesem výuky.

Fjordpark - nový úhel pohledu na využití chladných skandinávských fjordů

Fjordpark – nový úhel pohledu na využití chladných skandinávských fjordů

Morfologicky plochá krajina Dánska díky bohatě zvlněnému pobřeží na přírodní kráse naštěstí netratí. Písečné duny, pláže, pole a louky společně s řadou fyzických aktivit a venkovních zařízení vytvářejí prostředí s velkým potenciálem. Na každém rohu (či spíše fjordu) tu raší nové příležitosti kulturních, sociálních i sportovních zážitků spojených s přírodou, městem a vodou.

Oáza z kontejnerů

Oáza z kontejnerů

Zahradní lázně Bota Bota se nacházejí v samém srdci starého Montrealu, na břehu řeky Saint-Lawrence. Hned po otevření se staly hlavní atrakcí města. Kontext přístavu je bohatý na historii a má jedinečný charakter. Lokalita je obklopena vodou, vegetací a mohutnými obilnými sily. Architekti ze studia MU Architecture zde byli pověřeni návrhem oázy relaxace, malého nebe v srdci města.

Stadion pro rychlobruslaře

Stadion pro rychlobruslaře

Výsledkem spolupráce mezi stuttgartským ateliérem Behnisch Architekten a Pohl Architekten z Erfurtu je stadion v německém městě Inzell na úpatí hory Falkenstein – Max Aicher aréna s kapacitou 7 000 diváků. Stadion dostal cenu za nejlepší sportovní stavbu roku 2011 na Světovém festivalu architektury.

Městské relaxační centrum

Městské relaxační centrum

Nová budova Relaxačního centra ve Žďáru nad Sázavou je nejen funkční a reprezentativní, ale i architektonicky vynalézavá realizace. Její kouzlo spočívá také v použitých materiálech a prostorových řešeních. Navíc město při výstavbě navázalo na původní bazén a vsadilo na místní stavební firmu. Tím snadněji dosáhlo zamýšleného řešení i značných úspor.

Olympijský rok britské architektury

Olympijský rok britské architektury

Kdyby se ve Velké Británii nekonala v roce 2012 letní olympiáda, byla by přehlídka nejlepší ostrovní architektury poměrně málo nápaditá. Vedle londýnského mrakodrapu The Shard, který budí mezi Londýňany velké vášně, by zbylo jen pár muzeí a vyšperkovaných rodinných domů. Díky olympiádě se však v britských nominacích na Mies van der Rohe Award 2013 objevily velmi zajímavé stavby, které navíc zaujmou svou ekologickou šetrností.

Herzog & de Meuron staví energeticky soběstačný fotbalový stadion

Herzog & de Meuron staví energeticky soběstačný fotbalový stadion

Přestože v názvu architektonické kanceláře figuruje jen Jacques Herzog a Pierre de Meuron, ve skutečnosti je hlavních partnerů už pět. K tomu je třeba ještě připočítat velmi dlouhý seznam dalších spolupracovníků a rázem máme světoznámé studio, které má na kontě již přes 400 staveb. I když v jejich portfoliu najdeme i rodinné domy, jejich dominantou jsou veřejné stavby. Právě začínají práce na dalším velkolepém projektu- fotbalovém stadionu ve francouzském Bordeaux.

Ikonický skokanský můstek v Oslu

Ikonický skokanský můstek v Oslu

Kopec Hollmenkollen na severním okraji Osla je už od roku 1892 dějištěm významných klání ve skocích na lyžích. Tenkrát byl skokanský můstek vyroben z větví a sněhu a k vítězství tenkrát stačil výkon 21 a půl metru. Holmenkollen hostil mimo jiné i zimní olympiádu v roce 1952. Když ale Oslo získalo pořadatelství světového zimního šampionátu 2011, rozběhly bouřlivé debaty o tom, že stávající skokanský můstek je zastaralý, malý a příliš větrný. Bylo rozhodnuto o jeho zbourání a vystavění zcela nového podle návrhu architektonického studia JDS Architects z Dánska. Nový můstek teď patří mezi turisticky nejvyhledávanější sportovní stavby světa.

Golf klub Čertovo břemeno

Golf klub Čertovo břemeno

Do Aleniny Lhoty vede z Prahy úzká klikatá silnička působivou krajinou Miličínské vrchoviny kolem malých farem s chovem ovcí, koní i bizonů. A golfové hřiště, které zde funguje už deset let, do ní harmonicky zapadá. Nedávno dokončené klubovny si od příjezdové cesty ani nevšimnete, ale stojí za to vydat se ji navštívit, i když nejste zrovna nadaný golfista.